Kullanıcı Niyetine Uygun İçerik Optimizasyonu

Kullanıcı Niyetine Uygun İçerik Optimizasyonu

Kullanıcı Niyetine Uygun İçerik Optimizasyonu

Google’ın amaçlarından biri ve belki de ilki, kullanıcılara en kaliteli içerikleri sunmaktır. Sunma aşamasında ise kullanıcıların niyetlerini belirleyip ardından görmek istedikleri siteleri onlara yansıtır. User Intent olarak adlandırılan bu istemler, Google’ın kullandığı yapay zeka tarafından belirlenebilirler. Kullanıcının arama motorunda yaptığı aramalarla neyi kastettiği kullanıcı niyetidir. Kullanıcı niyetini belirlemenin en önemli yolu da algoritmaları daima güncel tutmaktır. Hem arama motoru hem de web sitesindeki güncellemelerin düzenli olarak yapılmasıyla niyetler kısa sürede ve doğru bir şekilde belirlenebilir.

Niyeti belirlemede önemli olan nokta algoritmanın kullanıcının arama yapmasındaki amacı anlayabilmesidir.

Kullanıcı Niyeti Türleri

Kullanıcı niyetleri internet ortamında dörde ayrılır.

  1. Ticari amaçlı: alım-satım ve ödeme işlemlerini gerçekleştirmek isteyenlerin yaptığı aramalar.
  2. Gezinme amaçlı: boş zamanını değerlendirmek isteyen kişilerin yaptığı aramalar.
  3. Satın alma amaçlı: bir ürün ya da hizmet satın almak isteyen kişilerin yaptığı aramalar.
  4. Bilgi amaçlı: bir konu hakkında bilgi edinmek isteyen kişilerin yaptığı aramalar.

Kullanıcı Niyeti Nasıl Anlaşılır?

Google algoritmalarını çözebilirseniz ve SERP’leri doğru analiz edebilirseniz kullanıcıların aramaları ardında yatan nedenleri kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Öğrendikten sonra da web sitenize koyacağınız içeriklere hangi konularda ağırlık vermeniz gerektiğini belirleyerek gerekli güncellemeleri yapabilir ve site trafiğini yükseltebilirsiniz.

Kullanıcının niyetini almak için belirlenen birkaç kriter vardır. Örneğin ne, nedir, nasıl, ne zaman, kim gibi ifadelerle arama yapılıyorsa kullanıcı bilgi almak istiyordur. Ya da ucuz, en iyi, satın al gibi ifadelerle arama yapılıyorsa kullanıcı satın alma niyetindedir. Bu gibi ayrıntıları bilmek sizin daima dijital ortamda var olmanızı sağlayacaktır.

Kullanıcı Niyetine Uygun İçerik Optimizasyonu

Niyetlere uygun içerikler oluşturmak için öncelikle anahtar kelime sınıflandırması yapmak gerekir. Arından bu kelimelere uygun içerikleri bulmak ve bunları iyiden kötüye doğru sıralamak gerekir. kötü sıralamalarda olan içerikleri kullanıcının isteklerine göre yeniden düzenleyin. Düzenlediklerinizi sayfanızda tekrar yayınlayın. Arından optimizasyon analizlerini gerçekleştirin. Eğer ki kullanıcıların niyetine uygun içerikleriniz varsa performans puanınız artacak ve site trafiğiniz yükselecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir