UX ve UI Tasarım Nedir ?

UX ve UI Tasarım Nedir ?

UX ve UI Tasarım Nedir ?

UX design, öncelikle Türkçe kullanıcı deneyimi tasarımı başta olmak üzere, bu deneyimleri iyileştirmek adına çeşitli ürünleri bilinçli bir şekilde tasarlama sanatı ve hatta 21. yüzyılın isimsiz kahramanı olarak başrol oynamaktadır. Ürünlerle ve teknolojiyle olan karmaşık ilişkilerimizi iyileştirme ve desteklemeye yönelik yüksek potansiyel taşıyan UX design, giderek tasarım sektörünün ayrılmaz bir parçası haline gelmekte ve sektörün eli ayağı olarak hizmet sunmaktadır.

UX design üzerine bir tasarım kariyeri düşünülüyor, bu hedef doğrultusunda  da site kurmakla ilgili fikirler edinmek istiyorsanız ya da sadece bu heyecan verici alan hakkında daha fazla bilgi almak içinde yazımız ziyaret etmiş olabilirsniz. UX nedir ve çok daha fazlasını cevapladığımız bu yazıda tüm detayları sizlerle paylaşacağız.

Bu kapsamlı UX design rehberinde sizi aydınlatacak konular ise;

              UX design nedir?

              İyi bir kullanıcı deneyimi nasıl oluşturulur?

              UX süreci nasıl işler?

              Harika UX tasarımına sahip 5 site ile ilgili olarak bölmekteyiz.

UX design nedir?

Kullanıcı deneyimi anlamına gelmekte olan UX, gündelik yaşamımızın çok önemli bir parçası olduğu halde, çoğu kişi tarafından yanlış anlaşılan bir kavram olarak kalmaktadır.UX, “önce insan” yaklaşımıyla kullanıcıların mevcut ürünlerle girdiği etkileşimleri baştan sona kadar desteklemenin altını çizerek süreci işletmektedir.

Tüketiciler olarak, kullandığımız her ürünle ilgili ayrı bir deneyim yaşamaktayız. Online alışveriş için çeşitli  sitelerde geziyor, yemek siparişi vermek üzere mobil uygulamalar kullanıyor ya da şemsiye açmak kadar basit işlemler yapmamış söz konusu.Bu etkileşimler, ürünle ilgili birçok fikir ve duyguyu harekete geçirerek bizleri düşünmeye ve üretmeye zorlamaktadır.

UX’in nihai amacı, bir ürünü geliştirmek ya da iyileştirmek adına stratejik tasarımlar yaparak, baştan sona kadar hedef kitleye mümkün olacak en iyi deneyimi sunmasını sağlayarak müşteri memnuniyeti sağlamaktır.

UX ve UI arasındaki fark nedir?

Oldukça benzer gibi görünseler de UX ve UI arasındaki farkı anladığınız zaman birbirinin yerini tutamayacaklarına sizlerde şahit olacaksınız. Hem UX (kullanıcı deneyimi) hem de UI (kullanıcı arayüzü) tasarımı, kullanıcılar için mümkün olan en iyi o ürünü şekillendirme amacına sahip olsa da iki disiplin arasında net bir fark oluşmaktadır.

UX olarak tanımlanan kullanıcı deneyimi tasarımı, bir ürünün tasarımından lansmanına, kullanıcı araştırmalarından tutunda, prototip oluşturmadan, ürünün pazarlanmasına kadar tüm aşamalarla ilgilenen analitik bir süreci içererek detaylı bir hizmet sunmaktadır. Kullanıcının ihtiyaçları başta olmak üzere, şirketin veya markanın ihtiyaçlarını buluşturmak UX tasarımcılarının görevi olarak belirtilebilir.

Bir web site tasarımı üzerinde çalışan UX/UI tasarımcılarınız var olarak düşünelim. UX tasarımcısı, site ziyaretçilerine sorunsuz bir gezinme deneyimi sunmak ile ilgili olarak hangi özelliklerin gerekli olduğunu keşfetmek üzere kullanırken, elde ettiği bilgileri UI tasarımcısına aktarmaktadır.

UI tasarımcısı bu aşamadan sonra, çözümleri hayata geçirmek üzere gerekli olan estetik kararları vererek süreci devralmaktadır. Görsellerin boyutları, içeriğin düzenlenmesi, metin miktarı gibi konuları ele alarak bu şekilde hizmet sağlamaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir