Tumblr Nedir ve Ne İşe Yarar?

Tumblr Nedir ve Ne İşe Yarar?

Tumblr Nedir ve Ne İşe Yarar?

Tumblr, sisteme kayıtlı kullanıcıların kendi özelleştirilebilir olan bloglarında multimedya içeriği yayınlamalarına izin veren ücretsiz bir sosyal ağ web sitesi olarak tanımlanmaktadır. Basit ve kullanışlı yapısı göz önünde bulundurulduğunda, Tumblr uzun metin tabanlı yayınlar için pek uygun sayılmaz. Bunun yerine, okuyucularına kısa mesajlar iletmek ve yayınlamak amaçlı kurulmuş olan sistemdir. Bu mikroblog platformu, estetik, yönetim ve içerik yayınlamadaki sadeliği sayesinde, kullanıldığı günden bu yana popülaritesini hiç kaybetmeden sürdürülebilirliğini devam ettirmeyi başarmıştır. Birçok Tumblr blogunda mizah, moda, tasarım ve sanat konulu içerikler bulunarak daha renkli içeriklere yer verilmektedir.

Yayınlanan her Tumblr bloguna tumblelog adı verilmektedir. Kullanıcılar ise; metin, resim, video, link ve ses dosyalarını tumblelog’larına gönderebilmeleri ile bilinmektedirler. Tumbleloglarını büyük ölçüde ücretsiz olmakla birlikte, profesyonel olarak bir fiyat için tasarlanabilen farklı temalarla kişileştirilmesi söz konusudur. Birincil tumbleloglar herkese açıktır ve şifre korumalı olamazlar. Fakat bunun yanı sıra belirli yayınlar özel olarak yapılabilmektedir. Bir hesap birden fazla tumblelog barındırabilmesi ile bilinmektedir.

Blog sitesi, web sitesinin özelliklerinin pek çoğuna erişmek amacıyla kontrol paneli ara yüzüne sahip olmaktadır. Üyeler birbirini takip edebilir seviyededir, içeriği bir düğmeyi tıklayarak beğenebilmeniz mümkündür ve yayınlara yorum yapabilmektedir.

Tumblr ile İlgili Güncel İstatistiksel Bilgiler Şu Şekildedir ;

  1. Tumblr, bant genişliği kullanımını ve spam gönderimlerini kontrol etmek amacıyla kullanıcılarını günlük 250 gönderiyle sınırlamaktadır.


2. 2012’nin sonlarına doğru yapılan kapsamlı bir anket sonucunda internet kullanıcılarının sadece %6’sı Facebook yerine Tumblr kullandığını ifade etmektedir. Diğer üç sosyal ağ hizmeti (Twitter, Pinterest ve Instagram) birlikte sınıflandırılarak ve kullanıcıların %13 ila %16’sı bunlardan herhangi birini kullandıklarını ifade etmişlerdir.


3. Tumblr genç yetişkinler arasında en popüler olarak bilinmekte ve kullanılmaktadır: 18-29 yaş arası gençlerin %13’ü bu hizmeti kullandıklarını ifade etmektedir.


4. Diğer sosyal medya platformlarının aksine, Tumblr kullanıcıları kadın ve erkek arasında eşit olarak bölünmüş durumdadır.Facebook, Instagram ve Pinterest gibi hepsi kadınlar arasında daha popüler olmakla beraber; erkeklerin kadınlara göre Twitter kullanma olasılığı biraz daha yüksek bulunmaktadır.


5. Diğer sosyal ağ hizmetleri gibi, Tumblr’da da kullanıcıların büyük bir bölümü şehirde yaşayan eğitimli kişilerden oluştuğu bilinmektedir. Üniversite eğitimi almış kişiler Tumblr’ın hedef kitlesinin %65’ini kapsamaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir