Hashtag Nedir? Nasıl Kullanılır?

Hashtag Nedir? Nasıl Kullanılır?

Hashtag Nedir? Nasıl Kullanılır?

Hashtag, sosyal medya uygulamalarında sıklıkla kullanılan bir etiket sistemidir. Twitter ve Instagram üzerinde sıklıkla yazılan bu etiketler ile etiketi kullanan ya da etiket hakkında konuşmalar yapan herkese ulaşmak mümkün olur. Dünya çapında kullanım alanı olan etiketler kullanıcıların sosyalleşmesinde fayda sağlarlar.

Hashtag Nasıl Oluşturulur?

Hashtag oluşturmak için aranmasını istediğiniz kelimenin başına # işareti koymanız yeterlidir. Bu işareti koyup boşluk bırakmadan kelimeyi yazdığınızda tüm sosyal medya uygulamalarında aradığınız etiketin daha önce kullanılıp kullanılmadığınız ve kaç kez kullanım yapıldığını görmek mümkün olur.

Sosyal medyada kitlelerle iletişime geçmek ve sosyalleşmek adına oldukça fayda sağlayan bu sistem web siteleri içerisinde de sıklıkla kullanılmaktadır. Site içerisindeki görsellerde ve yazılarda kullanılan etiketlerde sitenin arama motorundaki sonuçlarda öne çıkması sağlanabilir. Bu sebeple diyebiliriz ki etiket kullanımı SEO açısından oldukça önemlidir.

Hashtag Kullanımının Faydaları

 

Hashtag kullanımı kişilere pek çok fayda sağlar. Bunlar şu şekildedir:

  • Hedef kitleye ulaşmak
  • Takipçi sayısını ve beğenileri artırmak
  • Etkileşimi ve site içi trafiği yükseltmek
  • Kendinizi, markanızı ya da web sitenizi tanıtmak
  • Hashtagler doğru kullanıldığında hem kişiler hem de kurumlar için olumlu etkiler yaratmaktadır.

Hashtag Nasıl Kullanılır?

Hashtag kullanımı rastgele olmamalıdır. Nasıl ki bir görsel altına yazılan yorumun ya da birine atılan mesajın doğru bir kullanım stratejisi içermesi gerekiyorsa aynısı hashtag için de geçerlidir. Örneğin sosyal medya uygulamalarında hashtag kullanımı düzenli olmalıdır. Bir görselin dünyadaki herkese ulaşmasını sağlamak için görselle alakalı hashtaglerin kullanılması gerekir. Sosyal medya algoritmalarına göre fotoğraf üzerinde yanlış etiketin kullanılması fotoğrafın gösterilmesini engelleyebilir. Aynı şekilde yazdıklarınız için de doğru hashtagleri ve ilgili etkiletleri kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Doğru hashtag kullanımı geniş kitlelere ulaşmanızı sağlamanın yanı sıra bilinirliğinizi de artıracaktır.

Yazıda ya da görselde etiket kullanmak istiyorsunuz ama en alakalı ve ilgi çekici etiketleri bulmakta zorluk mu yaşıyorsunuz? O halde uygulama mağazalarında yer alan etiket uygulamaları ile kullanabileceğiniz alakalı ve çok takipçili etiketlere kısa sürede ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir