Domain Nedir?

Domain Nedir?

Domain Nedir?

Harfler, sayılar ve sembollerden oluşan ve kişilerin arama motoruna yazması ile birlikte siteye erişimin sağlandığı sembollerin birleşimine domain adı verilmektedir. Domainler doğru web sitelerine ulaşımı sağlamak adına adres olarak görülebilmektedir bu sebeple kişi ve kuruluşlar adına oldukça büyük önem taşımaktadır. Alan adı olarak bilinen domain aracılığı ile kişiler istedikleri adrese diğer arama sonuçlarını görmeden kısa süre içerisinde ulaşım sağlayabilmektedir. Bu aşamada domainin doğru bir şekilde tercih edilmesi sitenin kolay bir şekilde bulunmasının yanı sıra pek çok kişinin aklında kalmasına da yardımcı olmaktadır. Kişisel bloglardan e ticaret sitelerine ve pek çok büyük firmaya kadar herkes internet üzerinde domain kullanımı gerçekleştirmektedir.

Yeni Başlayanlar İçin Domain Bilgileri

Domain yani bir başka deyiş ile birlikte metin dizisi URL ile karıştırılmaktadır. Aralarında yer alan farklar mevcuttur ancak ifade edilirken birbirleri yerine kullanılabilmektedir. Alt domain adı verilen ve sitelerin ayrı bölümleri için tercih edilen alt domainler ana domainin öncesinde ‘.’ İle ayrılması ile kullanılmaktadır. Alt domainin kullanım amacı ise dosyaların düzenli bir şekilde ayrılması ve profesyonel bir depolama gerçekleştirmektir.

Alt domain aynı zamanda web sitelerinin gelişimlerinin ve erişim oranlarının testinin gerçekleştirilmesi adına kullanım görebilmektedir. Depolamanın yanı sıra kullanıcıların kolaylıkla site içi erişimlerini sağlayabilmesi ve istedikleri alana kısa süre içerisinde ulaşım sağlaması için oldukça faydalıdır. Her web sitesi kendine özgü bir domain almak zorunda olduğu için kullanım görmeyen domainleri almanız gerekmektedir. Bu aşamada tamamen yeni olan bir domaini tercih etmek ya da bir başkasının kullandığı ancak süresi dolmuş olan domaini almak oldukça önemlidir. İstediğiniz domainin başkasında olması durumunda ise domaini satın almanız gerekmektedir. Domain hakkı sizden daha önce alan kişide bulunması sebebiyle domainin satışı da kişinin elindedir. Bu sebeple istediğiniz domainin başkasının kullanımında bulunması durumunda o kişiden satın almalısınız.

Domain sayesinde sizler de kısa süre içerisinde web sitenize kolaylıkla ulaşım sağlanmasına yardımcı olabilirsiniz. Domain doğru ve profesyonel bir yönlendirme için oldukça önemli bir yer kapsamaktadır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir